הכל ארוז – צורות ותבניות בשירה

מנחה: ליאור שטרנברג.

בהווה השירי שבו אין דרך אחת מוסכמת לזהות מהו שיר (“שיר הוא דבר שאני קובע שהוא שיר…” כבר התריס דוד אבידן לפני מספר עשורים) – קל לפעמים לשכוח עד כמה קשורה השירה בצורה, בתבנית. בין אם המדובר בהאזנה לריתמוס ולמשקל המעצבים את השיר או בצורות מוגדרות, בעלות כללים נוקשים, המציבות אתגר לכותב ולקורא כאחד. במהלך הקורס נכיר חלק ניכר מהצורות השיריות האלה, בתקווה שגם נצליח להתיידד איתן. חלקן, כמו הסונט וההייקו זוכות לפופולריות נמשכת. אחרות, כמו הפּנטוּם או הוילאנל הן אולי יותר בגדר אתגר, אם כי במיטבן הן תמיד פתח לכתיבת שירה מעולה. נעסוק גם בצורות רחבות יותר, כמו האוֹדָה, הפסטורלה והאלגיה, ונערוך היכרות עם שירה מצוינת, מתורגמת ועברית, מכל התקופות. השיעור יאפשר גם תרגול משמעותי וכתיבה אישית על פי הצורות והסגנונות שיילמדו.

ליאור שטרנברג. משורר, מתרגם ומורה לספרות. חתן פרס ראש הממשלה, הפרס לשירה עברית על שם נתן יונתן ופרס דוליצקי מטעם האוניברסיטה העברית.

העברית: שפת הגולם, שפת המנוחה היחידה

מנחה: יעקב ביטון

העברית היא שפת ההגבלים החמורה, הנוראה בלשונות, מיאוסה מן המיותר הוא שיורת מהות אמונת הייחוד, כך גם סלידתה מן הפרוזה וכל הנגזרות הליריות של האני. נלמד מן המקורות על הנביאים ועל מעמד ההוראה של שפתם ונבוא בשער תורת ההכרה המזרחית – פרושי היערות בהודו שטבעו את המושג “פארפנצ’ה” – השתלחות מילולית. נקרא גם מכתבי עילויים בלשון העברית בני זמננו.

יעקב ביטון. משורר ומורה. ספרו האחרון “אחותי בזוהר” ראה אור בהוצאת “אפיק הליקון” ובעריכת דרור בורשטיין.

בזו הלשון: מבט אל השפה העברית

מנחה: מירי ישראל

הלשון היא חומר הגלם של אמן המילה: באמצעותה הוא בורא עולמות, מגרה את קוראיו לחשוב ומעורר בהם שלל רגשות. כבכל תחום אמנות אחר, היכרות קרובה עם חומר הגלם מבססת, משכללת ומעשירה את יכולותיו של האמן ומאפשרת לו לדייק בביטוי כוונותיו ולחדש ביצירתו.בסדנה נפנה מבט אל הלשון עצמה. ניגע בקצרה בהיבטים שונים של השפה העברית: תולדותיה מימי המקרא ועד ימינו, דקדוק ותחביר ומאפיינים לשוניים של טקסטים ממבחר סוגות ובמגוון במות.

מירי ישראל. עורכת לשון, בוגרת אוניברסיטת תל אביב בספרות כללית וקולנוע.

קורסים בבית הספר לאמנויות המילה

לטבול בנהר הגדול

מנחה: תום בייקין אוחיון

אנחנו מוקפים רעיונות גדולים, אך רוב הזמן אנחנו לא עוצרים להעריך זאת, וכשכבר עוצרים, פליאה גדולה אוחזת בנו. עם זאת, בתהליך היצירה, נדירות הפעמים שאנחנו אוזרים אומץ לגעת ברעיונות הגדולים הללו. בקורס נכיר נרטיבים ספרותיים גדולים ואוניברסליים כגון, אהבה, דמיון ואמת, באמצעות טקסטים ספרותיים, ולעתים אף באמצעות היכרות עם הסופרים והמשוררות שכתבו אותן. גדולתה של יצירה ספרותית נובעת מכך שהיא שואבת עושרה ממעיין זה של רעיונות, נמזגת לתוכו ותורמת משלה. בשיעור, נחזה בנהר הרעיונות הגדולים ובמודלים של אנשי ספרות גדולים; נתחקה אחר התהליך האבולוציוני של כל אחד מהם, ואחר השפעתו על התרבות והחברה של זמנו; נטעם מהפירות המתוקים שנתנו העצים שבחרו להישתל לגדותיו, ונאזור את האומץ לקפוץ לתוכו.

תום בייקין-אוחיון. סופר, מרצה ומשורר ירושלמי. בעל תואר ראשון בפילוסופיה וספרות ותואר שני בפילוסופיה מהאוניברסיטה העברית. ספרו הראשון “אגדות אמיתיות, כרך א'”, ספר ילדים ובו 31 סיפורים מההיסטוריה כתובים בצורה הקלאסית של אגדה, יצא לאור בשנת 2019 וזכה לביקורות אוהדות. ספרו השני “שובר שורות” עתיד לצאת במהלך השנה בהוצאת “מקום לשירה”. טיוטות ספריו האחרים מופיעות באתר “אופוס 31”. מלבד עשייתו הספרותית, תום עוסק בהפקת אירועי תרבות, בין השאר שיתף פעולה עם הקבוצות “בית ריק”, “עונת התרבות”, “המפעל”, “בית אורי צבי” ועם לייבל הפודקאסטים “שלג” שהוא חלק מהצוות הניהולי שלו.

קורסים בבית הספר לאמנויות המילה

מהמסה אל התחקיר

מנחה: יונתן ברג

בניית העולם בכתיבת פרוזה מורכבת מקטבים מנוגדים: מכאן החוויה האישית והכרות עם העולם של הכותב דרך ההתנסות האישית, ומאידך לימוד וחקירה של עולמות לא מוכרים, רחוקים בזמן ובמקום. התנועה בין אפשרויות אלו מרחיבה את עולמו של הכותב ומאפשרת צמיחה והתפתחות ככותב סיפורת מיומן. בקורס נצעד מן האפשרות האחת לאחרת. בחלק הראשון של הקורס נפגוש את סוגת הממואר, כתיבת הזיכרונות. נקרא טווח רחב של טקסטים בסוגה זו ונתנסה באפשרויות השונות של כתיבת זיכרונות ומהילה שלהם במחשבות עקרוניות ועובדות נלוות. נלמד את האפשרויות השונות לריחוק וקרבה בכתיבת החוויה האישית והרפלקציה מולה. בחלק השני של הקורס נפנה ללימוד והתנסות בעריכת תחקיר לכתיבת רומן. נקרא ונבחן דוגמאות שונות לתחקיר כזה אצל טובי הכותבים ונתנסה בטווח רחב של תרגילים לבניית תחקיר, בינהם התחקיר ההיסטורי, הגיאוגרפי, המקצועי ועוד.

יונתן ברג. הוא משורר וסופר. ספריו האחרונים: “פסגות סיפור עזיבה” (אפיק, 2017), ממואר, ו”הרחק מעצי התרזה” (עם עובד, 2019), רומן אודות חייהם של היהודים הגרמנים.

סדנה לביקורת

מנחה: ד”ר אריק גלסנר. מזמן שהיו קוראים בעולם, כלומר מזמן שהייתה ספרות, הייתה גם ביקורת. המבקר הוא קודם כל קורא; אותה ישות שבלעדיה אין קיום לאף צורת ספרות (שאינה נשארת במגירה). אלא שהמבקר הוא קורא דעתני וכזה שיודע לנסח את דעותיו המעניינות על הספרות באופן רהוט ואסתטי. כך שבמיטבו המבקר הוא כותב העומד לצידם של הסופר, המשורר, או המסאי, אלא ש”החומרים” עליהם הוא כותב אינם “חומרי” ההתנסות הישירים כי אם טקסטים.

ב”סדנה לביקורת” יתנסו הסטודנטים בכתיבת ביקורות המתאימות לעיתונות, לכתבי העת הספרותיים, לבלוגים ולאתרי אינטרנט שונים. חלק נכבד מזמן הסדנה יוקדש לפיכך להבנת הביקורת כז’אנר ספרותי שלו חוקיות ואופני הצטיינות משלו ולעבודה מעשית על ניסוח, עיצוב ושיפור של טקסטים שכתבו הסטודנטים. בצד זה, ידון הקורס בכמה מהסוגיות התיאורטיות הבוערות שכרוכות בכתיבה הביקורתית: על אובייקטיביות וסובייקטיביות בכתיבה ביקורתית; על האתיקה של הביקורת; על שמירה על הגינות ו”בין אדם לחברו” בביקורת ועם זאת על היכולת לבטא את עמדתך באופן שאינו מעורפל, חמקני או לא ישר.

ד”ר אריק גלסנר. סופר ומבקר ספרות. כותב כיום ביקורות מדי שבוע במוסף “7 לילות” של “ידיעות אחרונות”. פרסם שני רומנים: “ובזמן הזה” (כתר, 2004) ו”מדוע איני כותב” (ידיעות ספרים, 2017) וכן קובץ ביקורות ספרות בשם “מבקר חופשי” (הקיבוץ המאוחד, 2019). את הדוקטורט שלו כתב במחלקה לספרות עם ישראל באוניברסיטת בר אילן (“ביקורת-הספרות העיתונאית בישראל בעידן הפוסט-מודרני”, 2011). בעל הבלוג “מבקר חופשי”.

קורסים בבית הספר לאמנויות המילה

רחוקים וקרובים; קריאה בספרות העולם

 

במסגרת הקורס נקרא יחד, “קריאות חזקות”, במבחר יצירות מספרות העולם, החל מן המיתוס הקדום ועד לספרות המודרנית והפוסט מודרנית. נקרא בהן לעומקן ולרוחבן, נעמוד על צפונותיה של כל יצירה ונתן את הדעת לזיקותיה ליצירות אחרות. בתוך כך נגע במגמות, סגנונות, נוסחים ואופני התפתחותה השונים של אמנות המילה והסיפור לאורך ההיסטוריה.

מנחה: ד”ר יהונתן דיין – מתרגם, עורך, מרצה, חוקר ודוקטור לספרות.

ספרות ילדים בעידן המדיה הדיגיטליים – סדנה ניסיונית

מנחות: נועה שקרג׳י ורונית חכם

ספרות הילדים כפי שאנחנו מכירים אותה נכתבת במאה השנים האחרונות תוך חשיבה על פורמט של ספר מודפס. בעידן של משבר הדפוס וצמיחתן של פלטפורמות פרסום והפצה אחרות, נבחן תבניות אחרות של כתיבה לילדים ונוער. במסגרת הסדנה נברר מהם יחסי הגומלין בין פלטפורמות חדשות ובין סיפורי הילדים שהן מזמנות. למשל, הדומיננטיות של נראטיבים צרכניים, עידוד ליצירתיות, אסתטיקה והתיילדות. נתייחס גם לשאלות קלאסיות בספרות הילדים, למשל: מה מייחד את ספרות הילדים? מהי ילדות? האם יש תכנים “לא נכונים” בספרות הילדים? בנוסף לשאלות אלו, הקורס יעסוק גם בנושאים צורניים כמו: מרכיבי הסיפור (דמות, עלילה ועוד); מרכיבים אוראליים ומוסיקליים (מצלול, קצב ועוד); משחקיות בשפה.

רונית חכם. סופרת ילדים. בוגרת האוניברסיטה העברית בירושלים בספרות אנגלית ופילוסופיה, ומוסמכת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בספרות עברית. כותבת סיפורים ומחזות, בעיקר לילדים. בין ספריה: “חמש מכשפות הלכו לטייל” (נכלל באנתולוגיה “The Best Children’s Books in the World”), “אפאחד”, “מומו וז’וז’ו”, “הנעליים הישנות של אדון מינאסה”, השד על ההר”, “סיפור שמתחיל בחלום”, “המרד של מון” ועוד.

נועה שקרג׳י. משוררת, עורכת וחוקרת. מייסדת שותפה של ‘בית הספר לאמנויות המילה’. על ספר ביכוריה “חותמת חום” (הקיבוץ המאוחד, 2017) זכתה בפרס שרת התרבות למשוררים בראשית דרכם (2016). עורכת שותפה של אנתולוגיות השירה “קרבת מקום” (ידיעות ספרים, 2011) ו”מחאת כפיים” (מקום לשירה, 2013). חוקרת את תהליכי המדיטיזציה של הספרות בעידן המדיה הדיגיטליים בחוג לתקשורת באוניברסיטה העברית.

האם אנדרואידים כותבים על חשמליות?

מנחה: עמיחי שלו.

פיליפ ק. דיק, אולי גדול סופרי המדע הבדיוני, כתב פעם: “אם אתם חושבים שהיקום הזה גרוע, חכו שתראו כמה מהאחרים”. למרות זאת, הוא היה אדם אופטימי שרקם יקומים ועולמות מעוררי דמיון, מפלצתיים, מרהיבים וטורדי מחשבה. בסדנה שלנו ננסה ללכת בעקבותיו ובעקבות מאורי פנטזיה ומדע בדיוני נוספים, החל מסיפורי התנ”ך ועלילות גלגמש, דרך “המפלצת של פרנקנשטיין” ועד העידן הטרנס הומניסטי, נברא עולמות ויקומים גרועים יותר, אך גם טובים יותר, ותוך כדי תנועה נבין מהם העקרונות המנחים של כתיבת פנטזיה ומד”ב איכותית, ואיך בכלל אפשר וצריך לכתוב כך היום במאה ה-21.

עמיחי שלו. סופר, מבקר, משורר, עורך ספרותי ומרצה. פרסם שישה ספרי פרוזה, ספר שירה אחד וערך בצוותא את האנתולוגיות “העידן הפוסט אנושי”, “יאללה מכות”, ו”לא נשכח נצא לרקוד”. מלמד כתיבה ועריכה במכללת ספיר. כותב ביקורות ספרותיות ב”מקור ראשון” ועורך ספרי מקור ועיון. בעבר ערך את מדור הספרים של ynet. בעל תואר שני בספרות מאוניברסיטת תל אביב, וכן בוגר החוג לקולנוע ותסריטאות של קמרה אובסקורה.

תסריטאות

 

 

במהלך השיעורים נערוך סקירה ביקורתית של תסריטים וסרטים מבחינה צורנית ותוכנית. דגש מיוחד יושם על השפה הקולנועית על מבנה הסיפור והעלילה. ניתוחי הסרטים יבחנו גם סוגיות בהקשרים של היסטוריה, תרבות פופולרית ניתוח ואפיון של הדמויות.

השיעורים מלווים בצפייה בקטעי סרטים.

 

מנחה – שלום הגר