חיפוש
Close this search box.
לאתר אוצר השירה העברית     |    צור קשר   |    English
לוגו מקום לשירה

הפרס ע"ש חיים גורי לשירה עברית

מידע על הפרס

הפרס ע"ש חיים גורי לשירה עברית נוסד על ידי מקום לשירה ובשיתוף עם משפחתו של גורי, והוענק לראשונה בפסטיבל מטר על מטר שהתקיים בחג הסוכות תשפ"ב (2021) למשורר נתן וסרמן. גורי היה משורר גדול וקנוני, סופר, פזמונאי, קולנוען ופובליציסט שחי רוב חייו בירושלים ומזוהה עימה. הפרס הוא דרך להנכיח את שירתו המעולה, ולקדם את מורשת "הרעות", החורגת מעבר לשיח הצבאי והלאומי למצוות "ואהבת לרעך כמוך".

הקריטריון המרכזי להענקת הפרס הוא שירה איכותית. קריטריונים משניים הם פריצת דרך פואטית, ותרומה לקהילת הספרות (למשל, באמצעות עריכה, הוצאה לאור, ביקורת ועוד). הפרס מיועד למשוררים שפרסמו שני ספרים לפחות, אך עדיין לא מתחרים בקטגורייה של "מפעל חיים". כלומר, הפרס מעודד יוצרים באמצע הדרך.

סכום הפרס

בשנתו הראשונה עמד הפרס על 15,000 ₪, והחל משנתו השניה הפרס עומד על 30,000 ₪.

הזוכים לשנת 2023

2023 המשורר רון דהן והמשוררת מאיה ויינברג 

רון דהן זוכה בפרס גורי עבור ספר שיריו החמישי "מגול" (הקיבוץ המאוחד, 2022). שירתו של רון דהן היא רבת פנים: הוא יודע לכתוב את הקולות הצועקים כאב חברתי אבל גם את הקולות הכמוסים של חדרי הבית. זו שירה של אדם, אב, גבר, שמבקש בשורותיו להשיל את הזהויות הללו ולתת להן קול חדש, רך וחסר בושה.

מאיה ויינברג זוכה בפרס גורי עבור ספר שיריה השלישי "מהיד אל הפה" (פרדס, 2021). שירתה של מאיה ויינברג מתחילה מהפרח. היא מספרת עליו, על הבית שלו ורק אז נדרשת לביתה הפרטי, לילדיה ואהוביה. שירתה של ויינברג איננה משתמשת בטבע כתפאורה אלא כשותף פעיל במערכת היחסים העתיקה בין האדם לסביבה ומבקשת מאיתנו לטשטש את הגבולות השקריים בין הנוף הפנימי לחיצוני.

חבר השופטים: פרופ' יגאל שוורץ – יו"ר הועדה, רותם עטר – נציגת עמותת מקום לשירה, יעל גורי – נציגת משפחת גורי, ד"ר קציעה עלון וענת שרון בלייס.

 הפרס יוענק במסגרת מופע הפתיחה של מטר על מטר, פסטיבל ירושלים לשירה 15 ביום שלישי, 11.7.2023 בשעה 18:00 בבית הקונפדרציה בירושלים.

הזוכים והזוכות בעבר

2022 המשוררת יונית נעמן והמשורר עמוס נוי

חבר השופטים: ד"ר גלעד מאירי (יו"ר), ד"ר ננה אריאל, ד"ר עמרי הרצוג, יעל גורי ורן יגיל.

2021 פרופ' נתן וסרמן

חבר השופטים: עטרה בן חנן, יעל גורי, עמיחי חסון, ד"ר גלעד מאירי (יו"ר), רותם עטר, נועה שקרג'י.

תקנון הפרס

חיפוש
Close this search box.