על רגל אחת | הרצאות מקוונות | מדי ראשון וחמישי ב-19:00

על רגל אחת

סדרת הרצאות מקוונות מבית ‘מקום לשירה’ – בהנחיית חוקרים צעירים מתחומי הספרות

יוני-יולי 2020

כיצד הטכנולוגיה והניתוח הממוחשב מאפשרים לקרוא מחדש את שייקספיר? לאן פניה של סוגת הרומן הגרפי? איך הטמיע ישראל אלירז את הגותו של הפילוסוף לודוויג וטגנשטיין לשירתו? ומהם השוליים המתפוגגים בסדרת הרומנים הנפוליטניים של אלנה פרנטה?

מחקרים חדשניים, רעננים ופורצי-דרך הם חלק בלתי נפרד מההתפתחות של הזירה הספרותית בישראל. לכן, החל מה-18.6.2020 ולמשך כחודש, מקום לשירה ייארח מדי ראשון וחמישי בשעה 19.00 הרצאות zoom קצרות, שבהן יציגו חוקרים וחוקרות צעירים מתחומי הספרות “על רגל אחת” את נושא המחקר שלהם בפני הקהל הרחב.

– השבוע –

יום ראשון | 5.7 | 20.00-19.00

קישור למפגשים: https://zoom.us/j/98265073021

הרצאה ראשונה | 19.30-19.00 | הספרות ככתיבה-מחדש: המקרה של ריינלדו ארנס | מרצה: אופק קהילה

מונח הכתיבה-מחדש (Rewriting) מתאר תהליך שבמסגרתו יצירת הספרות נכתבת על בסיס קריאה, שכתוב ו/או פרשנות של יצירה או יצירות קודמות. רוב החוקרים שכתבו על הנושא מתייחסים לכתיבה-מחדש כתופעה אינטרטקסטואלית (Intertextual), כלומר, כתופעה המתארת את היחסים בין טקסט ספרותי אחד לאחר. אולם, ניתן לזהות את אותה תופעה לא רק ביחס בין שני טקסטים שונים אלא גם בתוך יצירה אחת שכותבת-מחדש את עצמה בתוך עצמה, כלומר, במישור האינטראטקסטואלי (Intratextual). ריינלדו ארנס (קובה, 1990-1943) נחשב לאחד מהסופרים הלטינו אמריקאים המשפיעים ביותר במאה ה-20. הכתיבה-מחדש מתבלטת כיסוד מרכזי ביצירתו, ויש שיאמרו כי מדובר בדמות המגלמת את התופעה יותר מכל סופר אחר. התקיימותה של התופעה בספריו כתוצאה כפויה של האלימות והרדיפה הפוליטית ובו בזמן כאסטרטגיית התנגדות ספרותית להן, הופכת את יצירתו למושא מחקר מרתק.

אופק קהילה הוא תלמיד דוקטור בחוג ללימודים ספרדיים ולטינו אמריקאים באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא מלגאי רוטנשטרייך וסכוליון וחבר בקבוצת המחקר “אני הוא: אמפתיה בחברה, בהיסטוריה ובתרבות” הפועלת במרכז מנדל-סכוליון. עבודת הדוקטור שלו, בהנחיית פרופ’ רות פיין, עוסקת בכתיבה-מחדש בספרות תוך התמקדות ביצירותיו של הסופר הקובני ריינלדו ארנס (1990-1943).

הרצאה שניה | 20.00-19.30 | איכא דאמרי (יש אומרים) – סופים חלופיים בסיפורי חז”ל | מרצה: ש”י איבלמן לוין

אריסטו קבע כי סיפור שלם הוא סיפור שיש לו ראשית, אמצע וסוף. יונה פרנקל, בעקבות אריסטו קבע כי אגדות חז”ל הקלאסיות מצטיינות בפואטיקה שלהן בגלל שיש בהן מאפיין של סגירות. עבודה זו מבקשת לבחון סיפורים שאינם עומדים בקריטריונים אלה: סיפורים אשר מציגים יותר מסוף אחד אפשרי לסיפור. במוקד ההרצאה יעמדו לניתוח תשע אגדות מהתלמוד בעלות סופים חלופיים, אשר מסומנות במטבע הלשון “איכא דאמרי”- יש אומרים. הניתוח מתמקד בשאלות נקודות מבט על כל סיפור: השאלה הפילולוגית: כיצד ומדוע נוצרו הסופים החלופיים בסיפור? השאלה הספרותית: כיצד משפיעים סופים חלופיים על הפואטיקה של הסיפור ועל תהליך הקריאה? שאלת ההתקבלות: כיצד פרשנים וחוקרים לאורך הדורות בחרו לקרוא ולפרש את הסיפור בעל הסוף החלופי?

ש”י איבלמן לוין הוא בוגר תכנית רביבים באוניברסיטה העברית. כתב את עבודת התיה שלו בחוג לספרות עברית בנושא “סיפורים בעלי סוף חלופי בתלמוד הבבלי”. נשוי לשרה, אבא לארבל ומרום, מורה ומחנך בתיכון בויאר בירושלים.

קישור למפגשים: https://zoom.us/j/98265073021

***

יום חמישי | 9.7 | 20.00-19.00

קישור למפגשים: https://zoom.us/j/91459829980

הרצאה ראשונה | 19.30-19.00 | “אהבנו את מה שאמר ויטגנשטיין”: על השלישי הפואטי שבין ישראל אלירז לויטגנשטיין | מרצה: תום הדני-נוה

שירתו של ישראל אלירז הינה אינטרטקסטואלית בבסיסה ומטמיעה אל תוכה ציטוטים והתייחסויות למחברים שונים כגון – שפינוזה, דלז, צלאן, הלדרליין, ויטגנשטיין ועוד. הטמעת הציטוטים הופכת את שיריו לאזור התרחשות דינאמי הספוג ביחסים תנועתיים עם אותם יוצרים וכתביהם. בהרצאה נתבונן על הנקודות שבהן אלירז משלב את הגותו של הפילוסוף ויטגנשטיין אל תוך שירתו, ונשאל מדוע אלירז “נדרש” לויטגנשטיין, ומה תפקידה ותרומתה של הגותו הפילוסופית לשפתו הפואטית של אלירז. לצורך מתן מענה על שאלות אלו, שטרם נחקרו עד כה, ההרצאה הנוכחית תעשה שימוש בפיתוח של אחד המושגים המרכזיים של הפסיכואנליטיקאי תומאס אוגדן, “השלישי האנליטי”.

תום הדני-נוה פרסם עד כה שני ספרי שירה. פסיכולוג חינוכי בעל הכשרה קלינית, דוקטורנט בתכנית ל’פסיכואנליזה ופרשנות’ באוניברסיטת בר-אילן.

הרצאה שניה | 20.00-19.30 | בְּדַל חֲלוֹם: פואטיקה של ייצוג ההעדר ב”רציתי לכתוב שפתי ישנים” לאמיר גלבע | מרצה: דעאל רודריגז גרסייה

בספר ‘רציתי לכתוב שפתי ישנים’, עברה שירתו של אמיר גלבע מפנה כולל, הן תמטי הן צורני. הספר עורר קשיי פרשנות רבים, ותמיהה על מידת השתייכותו לשירתו המוקדמת של גלבע. מחקרו של דעאל רודריגז גרסייה מבקש להראות כי המפנה הפואטי של גלבע קשור בקשר הדוק לשאלת הייצוג של בני משפחתו המתים. שאלה זו העסיקה את גלבע מראשית שירתו. אך בעוד שבשירתו המוקדמת נע גלבע בין אמונה בכוחה של השירה לייצג את המתים לבין הכרה בכישלונה, שירתו המאוחרת מהווה הכרה מוחלטת בכישלונה, לאחר מאבק ממושך. לכן, השפה השירית ב’רציתי לכתוב שפתי ישנים’ מתאפיינת כשפה המודעת למגבלותיה. זוהי שפה מינורית, קטועה וחסרה, שהסתירות שבה וריבוי המשמעויות שלה מערער על יציבותה. המחקר מבקש להראות כי גלבע מודע למגבלות הייצוג של השפה השירית ולכן מבקש לומר את הבלתי ניתן לאמירה. השפה השירית של הספר מנכיחה את ההעדר והחסר של המוות באמצעות היעדרויותיה וחוסריה שלה.

דעאל רודריגז גרסייה (1986) נולד וגדל בירושלים. למד בישיבות. מלמד ספרות ויהדות במסגרות שונות ומנחה סדנאות כתיבה. מוסמך בספרות עברית מאוניברסיטת בן-גוריון וזכה בפרס ע”ש גרשון שקד על עבודת מחקר מצטיינת. על סיפוריו הקצרים זכה בפרס מכללת ספיר ליצירה צעירה ובפרס אופירה בן אריה. פרסם שירים בבמות שונות, וזכה בפרס שרת התרבות למשוררים בתחילת דרכם לשנת תשע”ט. ספר שיריו הראשון ‘גילופין’ יראה אור השנה בהוצאת פרדס.

קישור למפגשים: https://zoom.us/j/91459829980

***

–  תכנית המפגשים לשבועות הבאים – 

יום ראשון | 12.7 | 20.00-19.00

הרצאה ראשונה | 19.30-19.00

תלוי את מי שואלים: הספרייה ברומנים ‘מישהי צריכה להיות כאן’ מאת לאה איני ו’חיי אהבה’ מאת צרויה שלו | מרצה: טלי אשר

הרצאה שניה | 20.00-19.30

פרטים בהמשך!

קישור למפגש: https://zoom.us/j/93089008388

יום פתוח מקוון #2 ~ בית הספר לאמנויות המילה ~ חמישי | 21.5 | 20:00

יום פתוח ~ מקוון ~ של בית הספר לאמנויות המילה #2

21.05.2020 | יום חמישי | 20.00

לחצו כאן להצטרפות למפגש ה-ZOOM

כותבים.ות למגירה כבר שנים, אבל חולמים.ות להוציא לאור? זאת ההזדמנות שלכם.ן!

לקראת ההרשמה לשנת הלימודים תשפ”א, בית הספר לאמנויות המילה מבית מקום לשירה פותח את שעריו (הווירטואליים) ומזמין אתכם ואתכן ליום פתוח מקוון ב-zoom. נתנסה יחד בכתיבה, ביצירה ובמחשבה משותפת, הייחודיים לחוויית הלמידה אצלנו.

בית הספר הוא מוסד גבוה ליצירה ספרותית. בית הספר מספק מענה ליוצרים שאינם מעוניינים בסדנאות כתיבה קצרות טווח או במחקר אקדמי, אלא מבקשים לפתח את יצירתם. המבנה הייחודי של בית הספר ואופי הלימודים הם ראשונים מסוגם בישראל וכנראה בכלל. החלוציות היא בין השאר פועל יוצא של הגדרת מרחב הפעולה של בית הספר: המרווח שבין הסדנה לאקדמיה, בדומה לבתי ספר בז’אנרים אחרים של אמנות.

מה בתכנית?

סדנת כתיבה מקוונת עם כנרת רובינשטיין, מורה בקורס ‘מעט המחזיק את המרובה’.

מפגש עם מורי ותלמידי בית הספר, שיספרו לכם.ן על בית הספר, הקורסים וחוויית הלמידה

לחצו כאן להצטרפות למפגש ה-ZOOM

השקה מקוונת ל”פופואטיקה” מאת גלעד מאירי ~ יום חמישי | 14.5 | 20.00

יום חמישי || 14.05.2020 || 20:00 

~ השקה מקוונת ל”פופואטיקה” מאת גלעד מאירי ~

לחצו כאן לקישור למפגש ה-ZOOM

פופואטיקה מאת גלעד מאירי (הוצאת ‘מקום לשירה’ בשיתוף עמדה) היא אסופה פורצת דרך של מאמרים ומסות העוסקת בשירה ישראלית עכשווית. היא מילים ראשונות של שפה פרינג’ית מקורית הממפה את שירת הזמן באמצעות מושגים מקוריים: פופואטיקה, ננופואטיקה, פופיוט, חמידות, שירת דאחקה, שירת אקסטרים, איגיון לירי, שירה ניו אייג’ית ועוד.

וכעת: ה ה ש ק ה !

מוזמנים ומוזמנות לחוות את השפה הפופואטית בערב zoom תוסס במיוחד –

יהיה פרפורמנס. יהיו דיבורים. תהיה שירה.

דוברים ודוברות: עמרי הרצוג, אריאל זינדר, גלעד מאירי, נועה מנהיים

פרפורמנס מושגי: אריק אבר

הנחייה: נועה שקרג’י

לחצו כאן לקישור למפגש ה-ZOOM

יום פתוח מקוון ~ בית הספר לאמנויות המילה ~ חמישי | 30.4 | 19:00

כותבות פואמות בסתר? חולמים להוציא רומן?

לקראת ההרשמה לשנת הלימודים תשפ”א, בית הספר לאמנויות המילה פותח את שעריו הווירטואליים ומזמין אתכם ואתכן להתנסות בכתיבה, ביצירה ובמחשבה משותפת, הייחודיים לחוויית הלמידה אצלנו.

בית הספר הוא מוסד גבוה ליצירה ספרותית. בית הספר מספק מענה ליוצרים שאינם מעוניינים בסדנאות כתיבה קצרות טווח או במחקר אקדמי, אלא מבקשים לפתח את יצירתם. המבנה הייחודי של בית הספר ואופי הלימודים הם ראשונים מסוגם בישראל וכנראה בכלל. החלוציות היא בין השאר פועל יוצא של הגדרת מרחב הפעולה של בית הספר: המרווח שבין הסדנה לאקדמיה, בדומה לבתי ספר בז’אנרים אחרים של אמנות.

30.04.2020 | יום חמישי | 19.00

מה בתכנית?

סדנת כתיבה מקוונת עם יונתן ברג, מורה בקורס ‘מסה וממואר’.

מפגש עם מורי ותלמידי בית הספר, שיספרו לכם.ן על בית הספר, הקורסים וחוויית הלמידה

לחצו כאן כדי להצטרף למפגש ב-ZOOM

פסטיבל השירה הבינלאומי המקוון ~ 21-23.4.2020

Poetry Place International Zoom Festival 1#

פסטיבל השירה הבינלאומי המקוון מבית מקום לשירה #1

21-23.4.2020 

אנחנו שמחות ושמחים, נרגשים ונרגשות לבשר על פסטיבל השירה הבינלאומי המקוון מבית מקום לשירה! הפסטיבל יתקיים בימים שלישי עד חמישי (23-21.4) בשעות הערב (21:00-18:00) באמצעות תכנת ZOOM. כל מפגש בפסטיבל ייארך כשעה, וכל שעה תוקדש למשורר.ת אחרת מעבר לים. את היוצרים יארחו מתרגמים ומתרגמות ואנשי ספרות ישראלים. ההשתתפות בפסטיבל פתוחה לקהל הרחב ללא תשלום.

We are delighted and excited to announce the Poetry Place International Zoom Festival. The festival will take place on April 21-23 2020, every evening (Israel GMT), via the app ZOOM. Each session in the festival will last about an hour and will be dedicated respectively to a poet from a different location around the world. The poets will be hosted by Israeli translators and writers.

הערב:

יום חמישי | 23.4 | Thursday

בשעה 18:00 – אלכס בן-ארי מארח את רוברטה בירי (ארה”ב-אירלנד)

06:00 PM (Israel time) – Alex Ben-Ari hosts Roberta Beary (USA-Ireland)

רוברטה בירי (ילידת ניו-יורק) היא משוררת הייקו אמריקאית; עורכת דין במקצועה. החלה לכתוב הייקו לאחר שהתגוררה מספר שנים בטוקיו, יפן. ספרי השירה שלה זכו בפרסים בינלאומיים רבים. אחרי 35 שנים בניו-יורק, וושינגטון ויפן, מבלה כעת את שנות הפרישה שלה במערב אירלנד.

לחצו כאן לקישור למפגש | Click here to join the Zoom session

בשעה 19:15 – מיה טבת-דיין מארחת את דוריאן לקס (ארצות הברית)

07:15 PM (Israel time) – Maya Tevet-Dayan hosts Dorianne Laux (USA)

דוריאן לקס (מיין, 1952) היא משוררת ועורכת אמריקאית. כיום פרופסור בתכנית השירה באוניברסיטת צפון קרוליינה ובאוניברסיטת פסיפיק. שירתה פורסמה בכתבי עת, וזכתה בפרסי שירה רבים. לקס פרסמה ספרי שירה ואנתולוגיות רבות.

לחצו כאן לקישור למפגש | Click here to join the Zoom session

בשעה 20:30 – ליאור שטרנברג מארח את טוני קרטיס (אירלנד)

08:30 PM (Israel time) – Lyor Shternberg hosts Tony Curtis (Ireland)

טוני קרטיס (דבלין, 1955) הוא משורר אירי, חבר האקדמיה האירית לאומנויות. פרסם למעלה מעשרה ספרי שירה. זכה בפרסי שירה באירלנד ובארה”ב, ובהם פרס השירה האירי הלאומי. שירתו ניחנת בהומור וקסם, וממסגרת באופן לירי את הדברים שנדמים, לכאורה, הפשוטים ביותר.

לחצו כאן לקישור למפגש | Click here to the Zoom session

המידע לגבי המפגשים יתעדכן כאן – באתר ‘מקום לשירה’, בדף הפייסבוק שלנו ובאירוע הייעודי שפתחנו, וכן בניוזלטר.

ניהול אמנותי: נועה שקרג’י, גלעד מאירי

הפקה: עטרה בן חנן

עיצוב ההזמנה: שירה וולפנזון

דחיית כל אירועי מרץ

לאור ההתפתחויות האחרונות, אנו נאלצים לדחות את כלל האירועים המתוכננים לחודש מרץ, את פתיחת סמסטר ב’ של בית הספר לאמנויות המילה ואת סדנאות הכתיבה.

תאריכים מחודשים יימסרו, בתקווה, בקרוב.

מאחלים לכולכם בריאות ובשורות טובות!

שלכם,

צוות ‘מקום לשירה’

מפגשי יוצר

ימי רביעי | 21:30-20:00

אשר רייך | 18.3
נעה ידלין | 25.3
אלחנן ניר | 1.4
מפגש קריאה (סגור לתלמידים) | 22.4
ציפי גון-גרוס | 6.5
סער יכין | 13.5
עילי ראונר | 20.5
מפגש קריאה (סגור לתלמידים) | 27.5
שרון אס | 10.6
סלין אסייג | 17.6
מפגש קריאה (סגור לתלמידים) | 24.6

מקום לשירה, רחוב המערבים 9, ירושלים.

מטר על מטר 11 – ה ת כ נ י ת:

מטר על מטר 11

מטר על מטר – פסטיבל ירושלים לשירה #11
ה ת ו כ נ י ת:

“עוד קצת עוד” משוררים נפרדים מחבריהם המשוררים
שלישי |  15.10 | 18:00
שירה סתיו נפרדת מטלי לטוביצקי
אלמוג בהר נפרד מששון סומך
יורם ניסינוביץ נפרד מגבריאלה אלישע
ליאורה בינג-היידקר נפרדת מתמיר להב-רדלמסר
מנחה: מורן שוב
איפה? הפונדק, רח׳ הסורג 1

ספר שירי הלבן: משוררים מספרים על ספריהם הראשונים וקוראים מספריהם האחרונים
שלישי |  15.10 | 20:00
דנה אמיר, ארז ביטון, אליעז כהן, רבקה מרים, טל ניצן, יודית שחר
מוזיקה: יוסף הלל
מנחה: יונתן ברג
איפה? המפעל, רח׳ המערבים 3

שירה שירה שירה: חגיגת ספרים חדשים
שלישי |  15.10 | 22:00
צופיה הרבנד, עומר ולדמן, שירה סתיו, ג’רמי פוגל, גיא פרל
מנחה: נועה שקרג’י
איפה? המפעל, רח׳ המערבים 3

תרצה, צילה, רנה: חגיגת ספרים חדשים
רביעי |  16.10 | 18:00
ענת זכריה קוראת משירי תרצה אתר
חיה אסתר קוראת משירי צילה דראפקין
שמעון שלוש קורא משירי רנה שני
מנחה: ספיר יונס
איפה? המפעל, המערבים 3

אנטישפע: חגיגת הוצאת מקום לשירה
רביעי |  16.10 | 20:00
רות אשור, נעמה בוגט, אורי הרסקו, תומר ליכטש, גלעד מאירי, טינו מושקוביץ, חולקט~אורי קרין, נועה שחם
מוזיקה: אנטישפע
איפה? המפעל, המערבים 3

שירה שירה שירה: חגיגת ספרים חדשים
רביעי |  16.10 | 22:00
רות ביגר, עמיחי חסון, מאיה טבת-דיין, ריקי כהן, הילה להב
מנחה: ספיר יונס
איפה? המפעל, המערבים 3

הוא פתח ת’דלת ועמדנו שם: מכריכה לכריכה עם אהרן שבתאי
חמישי |  17.10 | 18:00
יעקב ביטון, אלכס בן ארי, חדוה הרכבי, שלומי חתוכה, אפרת מישורי, תהל פרוש, אהרן שבתאי
מנחה: נועה שקרג׳י
איפה? ימק”א, דוד המלך 26

“את האדם יאלף העתיד” קוראים שירה ערבית בעברית
חמישי |  17.10 | 20:00
איאת אבו שמס, ג’וודת עיד, שייח’ה חליווי, עידן בריר, יותם בנשלום, יונתן קונדה

מוזיקה: באך במזרח – התזמורת היהודית ערבית
מנחה: רותם עטר
איפה? ימק”א, דוד המלך 26

שירה שירה שירה: חגיגת ספרים חדשים
חמישי |  17.10 | 22:00
דני אדמסו, מיטל נסים, גל עזרן, יונדב פרידמן, ערן צלגוב
מנחה: נועה שקרג’י
איפה? ימק״א, דוד המלך 26

הוצאת מקום לשירה

מערכות ההוצאה לאור של “מקום לשירה” וכתב העת סגורות לקבלת כתבי יד חדשים מכל סוג שהוא לשנים 2021-2020.