חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לאתר אוצר השירה העברית     |    צור קשר   |    English

4776816849_dccc83452e_z

שֶׁהַחוּט רָחָב מִמֶּנִּי: ריטריט כתיבה

ריטריט כתיבה אורבני בנושא "התרחבות" לקראת הקיץ

חמישי-שישי 29-30/6/23
מקום לשירה בחיפה: רחוב סירקין 5 (שוק תלפיות).
יומיים של כתיבה עם מיטב המנחי/ות באווירה אורבנית מפנקת בלב חיפה.
מיועד לכותבים וכותבות בכל הרמות ובכל הז'אנרים. 
*כולל ארוחת ערב בחמישי וארוחת צהריים בשישי, יין ופינוקים.  

יום חמישי 29.6

19:00-17:00  // עמוס נוי: בין ההתרחבויות 
ביצירה של שירה ובקריאת שירה יש התרחבות: של השפה, של החוויה, של הדמיון, של תפיסת האני בעולם. נבחין בעזרת קריאה וכתיבה בין ההתרחבות הדוחקת, המרוכזת בעצמה, המצמצמצת את האחר, השונה, והחיצוני, ובין ההתרחבות המכילה, האוספת אותם לתוכה. נדבר על שירת הרחבות והפואטיקה שלה, ונשאל באמצעות הכתיבה האם התרחבות היא בהכרח היפוכו של הצמצום.

19:30-19:00 // הפסקה וארוחת ערב

21:30-19:30 //  שרי שביט: למתוח את גבולות הזיכרון  

המחשבות שלנו עשויות מאינספור זכרונות פלאשבקים. חלקם מסרבים להרפות מאיתנו, חוזרים שוב ושוב, ומתעקשים להתמצק מחדש לסיפור. כיצד מרחיבים גבולות של זיכרון אנושי והופכים אותו לסיפור או לשיר? בסדנת הכתיבה נגלה, נתנסה, נפרק זיכרונות מנשקם ונברא אותם מחדש על הנייר. שרי שביט היא סופרת, משוררת ועורכת ספרים ותסריטים. פרסמה 2 ספרי פרוזה ו-3 ספרי שירה. זוכת פרס שירה על הדרך, מענק אקו"ם ומפעל הפיס לשירה. עורכת את כתב העת מאזניים, אוצרת אירועי תרבות, חוקרת ספרות ומרצה לכתיבה.

יום שישי 30.6 

12:00-10:00 // הדס גלעד: לכוון את עדשת הכתיבה

בצילום משתמשים בעדשות שונות, בזוויות ובמרחקי צילום, כדי לייצר תפיסות מרחב מגוונות. (לונג שוט יכלול תמונה רחבה ורחוקה, וקלוז אפ יתמקד בפרט הספציפי). באיזה אופן אפשר לייבא את המטפורה הזו אל הכתיבה? בסדנה נתנסה בתרגילי כתיבה שיעסקו בחשיבות המרחקים המשתנים. ננוע מקווי המתאר ועד לקלוז אפ. נחליף עדשות, גופים וזוויות התבוננות. נרחיב ונצמצם את המבט לסירוגין. נקרא טקסטים שמדגימים תנועה ערה וגמישה בין פרספקטיבות שונות, ונראה יחד איך משפיעה התנועה הזו על הטקסט. הדס גלעד מנחה סדנאות כתיבה למעלה מעשור, עורכת שירה, משוררת וסופרת.   

13:00-12:00 // הפסקה וארוחת צהריים

14:30-13:00 // ענת עינהר: לצאת אל הסוד, להיכנס אל המרחב

כשספר כומס בתוכו סוד מרומז בלבד, הוא מציע לנו את האפשרות לדחוף את האף ולחלץ משם את פשר הסוד לפי הדמיון שפועל בתוכנו. בסדנה נפרוץ אל אחד הסודות השמורים בספרות. נציץ דרך המנעול ונצא למרחבים של פיצוח משלנו. ענת עינהר, מחברת הספרים "טורפים של קיץ", "תמונות עירום" ו"אף יהודי". מבקרת ספרים, עורכת, מתרגמת ומאיירת לעת מצוא. זוכת פרס ספיר ליצירת ביכורים ופרס ראש הממשלה. חיה בתל אביב.

16:30-15:00 //ערן הדס: דגם מתרחב עם השימוש
ישנו שלב בחייהן.ם של כותבות.ים שבו נדרשת קפיצה: האצבעות דורשות לעבור מפורמט קצר לפורמט ארוך. הסדנה תדגים שיטת הרחבה שקיימת הן בפרוזה והן בשירה, דרך קריאה בטקסטים מאת ז'ורז' פרק, לין הג'יניאן, זלי גורביץ' ועוד, ודרך תרגול של כתיבה בשני שלבים: בניית דגם ומימושו. ערן הדס הוא משורר ואמן מדיה, העוסק בחיבור בין שירה לבין טכנולוגיה. הוא מחברם של תשעה ספרי שירה, מרצה במסלול מדיה דיגיטלית באוניברסיטת תל-אביב וחיבר את הפלינדרום  'רק פושטק עלוב בולע קטשופ קר'.

להרשמה

(לחצו למעבר לתשלום)
ריטריט מלא – 1,000 ש"ח
חמישי בלבד – 500 ש"ח
שישי בלבד – 650 ש"ח
* אפשר לחלק לתשלומים
לפרטים נוספים: poetryplace.haifa@gmail.com // 055-318-3581

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש