סדנה לביקורת

מנחה: ד"ר אריק גלסנר.

מזמן שהיו קוראים בעולם, כלומר מזמן שהייתה ספרות, הייתה גם ביקורת. המבקר הוא קודם כל קורא; אותה ישות שבלעדיה אין קיום לאף צורת ספרות (שאינה נשארת במגירה). אלא שהמבקר הוא קורא דעתני וכזה שיודע לנסח את דעותיו המעניינות על הספרות באופן רהוט ואסתטי. כך שבמיטבו המבקר הוא כותב העומד לצידם של הסופר, המשורר, או המסאי, אלא ש"החומרים" עליהם הוא כותב אינם "חומרי" ההתנסות הישירים כי אם טקסטים.

ב"סדנה לביקורת" יתנסו הסטודנטים בכתיבת ביקורות המתאימות לעיתונות, לכתבי העת הספרותיים, לבלוגים ולאתרי אינטרנט שונים. חלק נכבד מזמן הסדנה יוקדש לפיכך להבנת הביקורת כז'אנר ספרותי שלו חוקיות ואופני הצטיינות משלו ולעבודה מעשית על ניסוח, עיצוב ושיפור של טקסטים שכתבו הסטודנטים. בצד זה, ידון הקורס בכמה מהסוגיות התיאורטיות הבוערות שכרוכות בכתיבה הביקורתית: על אובייקטיביות וסובייקטיביות בכתיבה ביקורתית; על האתיקה של הביקורת; על שמירה על הגינות ו"בין אדם לחברו" בביקורת ועם זאת על היכולת לבטא את עמדתך באופן שאינו מעורפל, חמקני או לא ישר.

ד"ר אריק גלסנר. סופר ומבקר ספרות. כותב כיום ביקורות מדי שבוע במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות". פרסם שני רומנים: "ובזמן הזה" (כתר, 2004) ו"מדוע איני כותב" (ידיעות ספרים, 2017) וכן קובץ ביקורות ספרות בשם "מבקר חופשי" (הקיבוץ המאוחד, 2019). את הדוקטורט שלו כתב במחלקה לספרות עם ישראל באוניברסיטת בר אילן ("ביקורת-הספרות העיתונאית בישראל בעידן הפוסט-מודרני", 2011). בעל הבלוג "מבקר חופשי".

מתעניינים בבית הספר לאמנויות המילה? למידע והשארת פרטים לחצו כאן
There are no products