הוכרזו זוכי פרס 'מקום לשירה' ע"ש חיים גורי לשירה עברית 2022

פרס 'מקום לשירה' ע"ש חיים גורי לשירה עברית 2022 יוענק למשוררים יונית נעמן ועמוס נוי

 

אנחנו שמחים להודיע על הענקת פרס מקום לשירה ע"ש חיים גורי לשירה עברית לשנת 2022 למשוררת יונית נעמן ולמשורר עמוס נוי. זו השנה השנייה שבה מחולק הפרס.

הפרס הוא עבור שירה פורצת דרך, למשורר שתרם לעשייה הספרותית בארץ ופרסם לפחות שני ספרי שירה.

הפרס הוא על סך 30,000 ש״ח ויחולק לשניים בין הזוכים.

חברי ועדת הפרס הם ד"ר גלעד מאירי (יו"ר), ד"ר ננה אריאל, ד"ר עמרי הרצוג, יעל גורי ורן יגיל.

פרס גורי יוענק באירוע הפתיחה החגיגי של ״מטר על מטר״, פסטיבל ירושלים לשירה, שיתקיים ביום שלישי, 12.7.2022 בשעה 18:00, ב"המפעל", המערבים 3 ירושלים

נימוקי השופטים:

עמוס נוי זוכה בפרס גורי עבור ספר שיריו השני קוסם אחד ניסר אותי והלך למקום אחר (עולם חדש 2021). ספרו יוצא דופן בנוף השירה הישראלית, משום שהוא משקף בצלילות מהות פסיפסית של תרבות מהגרים הנלושה בתוך כליה של העברית העכשווית. לשירתו קול מובהק, מגובש ופראי בו זמנית, הנובע מפואטיקה קרנבלית המשלבת בין מודרניזם לעממיות, בין שגב לתרבות פופולרית, בין ליריות נוגה להומור. היא מתיכה בהרמוניה קולאז' צורני של סיפור עם, אגדה אורבנית, פזמון ודיאלוגים עם הקאנון העברי והעולמי, עתיק כחדש. השירה בעלת תנופה ורוחב יריעה הנובעים מיכולת פרפורמטיבית ורטורית של מספר סיפורים, קומיקאי וחוקר (נוי הוא ד"ר לפולקלור ותרבות עממית). עמדות הדובר המגוונות מעניקות טונליות גמישה, החיונית לפוליפוניה וממילא לריבוי דעות – כולל ביקורת עצמית הנמסרת באופן אוטו-פרודי. תבנית פואטית זו מהדהדת את האתוס הליברלי של רוח הזמן, שמעלה על נס את חופש הבחירה של האני בכל האמור לביטוי ולזהות אינדיווידואליים וקהילתיים. ספר זה, בדומה לספר ביכוריו, מציב את הפולקלור במרכז, כמושא להשכלה ולהתייחסות, ולא כארוחת שאריות של תרבות גבוהה. זו מחאה טרובדורית הנעשית באופן אגבי, משחקי ומשוכלל ומכאן כוחה הפוליטי וקסמה הספרותי. בשל כך, אנו מתכבדים להעניק לעמוס נוי את פרס מקום לשירה ע"ש חיים גורי לשנת 2022.

יונית נעמן זוכה בפרס גורי עבור ספר שיריה השני אם לב נופל (לוקוס 2018). שיריה מתאפיינים בשנינות ובתבונה ולא בהתחכמות, כמו גם בהומור החסר בשירה הישראלית חמורת הסבר. בשיריה הבולטים והטובים בספר, כמו "כאילו גוגן בא לבקר" או "עובּרי המת", היא מצליחה לגעת ולהפגין מנעד פואטי ורגשי רחב. גם כשהיא מתארת מכאוב, היא שומרת על רעננות, חוצפה בריאה, תזזיתיות וחִיות שאינן נענות לשום מסגרת או מִשְׁטוּר. נעמן במיטבה כשהיא כותבת שירה חופשית. לנעמן קול מובחן משלה. היא מפגינה שליטה בשפה משלבּית רבגונית, הכוללת השפעות והתכתבות עם מקורות ישראליים כמו דליה רביקוביץ, מאיר ויזלטיר, נתן זך ועם ספרות העולם. אף העיסוק בשאלות פוליטיות מרכזיות המעסיקות את הספרות בשנים האחרונות, כמו פוליטיקה של זהויות, הקצנת יחסי יהודים וערבים ומִגדר, מתאפיין בשירתה בקריצה אירונית, שמדגישה את מורכבותו. שיריה לא מאמצים נורמות פואטיות או פוליטיות באוטומטיות, אלא מקיימים איתן משא ומתן אד הוק, בפיכחון ומתוך ריבוי נקודות מבט. בשל כך, אנו מתכבדים להעניק ליונית נעמן את פרס מקום לשירה ע"ש חיים גורי לשנת 2022.

 

מטעם בני ובנות משפחת גורי נמסר: "תודה מקרב לב לאנשי "מקום לשירה" על היוזמה ועל ניהול הפרס השנתי לשירה עברית ע"ש חיים גורי. אנחנו מוקירים מאד את השותפות שנרקמה בין "מקום לשירה" לבין המשפחה ומברכים על כך שהפרס תורם לחיזוק מעמדה של השירה ולשימור מורשתו. הוא אהב שירה ומשוררים בכל ליבו.

תודה רבה לשופטים ולשופטות על המאמץ שהקדשתם, על הכבוד ליצירתו. הוא הוא היה מאושר לו ראה את מספר הספרים שהתקבלו, את השירה החיה והעזה, המגוונת והיפה שנכתבת. הבחירה מתוכם היא קשה ומורכבת ואנו מלאי הערכה לתהליך ולהשקעת הזמן והרגש ומברכים ושמחים בבחירה.

לאגף התרבות בעיריית ירושלים – תודה רבה על שאתם נוטלים חלק בהנצחתו של גורי, שאהב את ירושלים אהבה גדולה והנצחתו בפרס הזה מייצגת חלק ממהותו ומהות שירתו.

גורי אמנם נולד בתל-אביב, אבל ירושלים הייתה לו לבית משך למעלה מ-70 שנה. הוא אהב את רחובותיה ואנשיה, את החול והקדושה, את הצבעוני והמורכב בה. אנו מאמינים כי השותפות שנוצרה בין האגף לתרבות, מקום לשירה ומשפחת גורי תתרום הן להנגשת השירה לקהלים מגוונים והן לחיזוק מעמדה של ירושלים כאבן שואבת של תרבות, אמנות ומגוון אנושי

גורי כתב בספרו "אף שרציתי עוד קצת עוד": "אתה תימשך, עשוי מאותיות

זה לא מעט.

משהו, בכל זאת, יישאר ממך"

תודה לכולכם שגורי האהוב שלנו נשאר "עשוי מאותיות" – שלו ושל אחרים. "

 

 

מתעניינים בבית הספר לאמנויות המילה? למידע והשארת פרטים לחצו כאן
There are no products