חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לאתר אוצר השירה העברית     |    צור קשר   |    English

משוררים על שירה

כללים עבירים, עקרונות נזילים, מהות מפוקפקת ומקור אחד

בהנחיית טינו מושקוביץ

בקורס משוררים על שירה נלמד לחשוב כמו משוררים. נקרא ונעבוד עם טקסטים משמעותיים על שירה שנכתבו על ידי משוררים לאורך ההיסטוריה. על בסיס ובאמצעות הטקסטים, שיהיו עבורנו נקודות ציון היסטוריוגראפיות, נעמיד לנו מערך מושגים בסיסי, נתוודע אל מעמדה החברתי ומצבה האינסטרומנטלי של השירה בצמתים המרכזיים של תולדותיה, נחשוף את מרכיביה השונים של מלאכת היצירה השירית כפי שנתפשו על ידי יוצריה המרכזיים בכל תקופה ותקופה, נעמוד על התהיות שהעלו היוצרים האלה ועל הפתרונות שהם עצמם הציעו וננסה לעורר פולמוס חי עם המתים.

המטרה של הקורס היא להעניק לסטודנטים את הכלים והאמצעים הראשוניים והבסיסיים לחשיבה מעמיקה על אודות האמנות בכלל ועל השירה בפרט, לעורר בהם את הצורך לחקור ולהרהר, לפתח על בסיס הנלמד חשיבה עצמאית הן במובן האינסטרומנטלי והן במובן הפילוסופי, ולהקנות להם את הבטחון הדרוש לסוג כזה של פעילות אינטלקטואלית.

בכל שיעור נעסוק בטקסט אחר ונאיר באמצעותו אספקטים שונים של אמנות השירה. בין התלמידים יחולקו מטלות שיכללו קריאה בטקסט והכנת רפרט קצרצר שיוצג בכיתה. כך התלמידים ייטלו חלק פעיל בשיעורים, כאשר המטלות ישנו את אופיין בהדרגה במהלך הקורס, ויהפכו מסקירות להערות, לקראת מסה פואטית של ממש.

טינו מושקוביץ (1982) הוא משורר ומתרגם ישראלי, יליד דונצק, אוקראינה. חתן פרס שרת התרבות לתרגום (2018) וממשתתפיו הקבועים של כתבה העת 'דחק'. מחברם של שלושה ספרי שירה – גרינשפן (דחק, 2015), 400 עוף (מקום לשירה, 2019) ובטן אלפא (ברחש, 2022).

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש