קורסים בבית הספר לאמנויות המילה

דָּגִימְעַלָעֵצִים: סדנה בספרות ילדים

מנחה: רונית חכם

כששאלו את הסופר הרוסי מקסים גורקי איך לכתוב ספרות ילדים, הוא ענה: "כמו למבוגרים אבל יותר טוב". ובכל זאת נשאלת השאלה: מה מייחד את ספרות הילדים? ועוד שאלה מתבקשת: איך מתגנבים כותבים וכותבות מבוגרים לעולם הילדות?
בנוסף לשאלות רוחב אלו, הקורס יבחן עוד נושאים כמו: שפה כחומר גלם שאפשר לגלגל וללוש על הלשון ולשחק בה; נקודות מבט או: איך נראה העולם כשהוא הפוך – מלמטה למעלה, כמו גם מהשוליים אל המרכז, חלשים וקטנים על חזקים וגדולים; דמויות קצה – מכשפות ודרקונים (בסיפורי העם) כמו גם צדיקים קבצנים ומשוטטים (במקורות יהודיים); מחוזות שהם מקום או אל-מקום – בשכונה, בבית, ביער, בחלום; כיצד תסתיים העלילה – האם בסוף הכול תמיד טוב?
מפגשי הסדנה יעסקו בקריאת טקסטים מספרות הילדים הישראלית והעולמית, בתרגילי כתיבה ובמשוב למטלות כתיבה בבית.

רונית חכם. סופרת ילדים. בוגרת האוניברסיטה העברית בירושלים בספרות אנגלית ופילוסופיה, ומוסמכת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בספרות עברית. כותבת סיפורים, שירים, מחזות ותסריטים דמיוניים ומציאותיים, בעיקר לילדים. ספרה "חמש מכשפות הלכו לטייל" זכה בפרס מוזיאון ישראל לשנת 1994. בין ספריה: "אפאחד", "אמא עם קוקיות", "פעם, כששאול הלך לאיבוד", "החתול שלא ידע לעשות מיאו", "רמי הצב שלא רצה להיות צב", "מסיבה של פחדנים" ועוד.