על רגל אחת | הרצאות מקוונות | מדי ראשון וחמישי ב-19:00

מאת:

על רגל אחת

סדרת הרצאות מקוונות מבית 'מקום לשירה' – בהנחיית חוקרים צעירים מתחומי הספרות

יוני-יולי 2020

כיצד הטכנולוגיה והניתוח הממוחשב מאפשרים לקרוא מחדש את שייקספיר? לאן פניה של סוגת הרומן הגרפי? איך הטמיע ישראל אלירז את הגותו של הפילוסוף לודוויג וטגנשטיין לשירתו? ומהם השוליים המתפוגגים בסדרת הרומנים הנפוליטניים של אלנה פרנטה?

מחקרים חדשניים, רעננים ופורצי-דרך הם חלק בלתי נפרד מההתפתחות של הזירה הספרותית בישראל. לכן, החל מה-18.6.2020 ולמשך כחודש, מקום לשירה ייארח מדי ראשון וחמישי בשעה 19.00 הרצאות zoom קצרות, שבהן יציגו חוקרים וחוקרות צעירים מתחומי הספרות "על רגל אחת" את נושא המחקר שלהם בפני הקהל הרחב.

הערב – המפגש המסכם לסדרת ההרצאות!

יום ראשון | 12.7 | 19:00

קישור למפגש: https://zoom.us/j/93089008388

תלוי את מי שואלים: הספרייה ברומנים 'מישהי צריכה להיות כאן' מאת לאה איני ו'חיי אהבה' מאת צרויה שלו | מרצה: טלי אשר

יצירות ספרות בהן מוקדש מקום ייחודי לספרייה, מזַמנות התבוננות על הזיקה שבין האדם לספרות. קריאה-במעשה-הקריאה היא כעין מעבדה ספרותית, ובתרבות העברית יש לה מקום ייחודי. ההרצאה תעסוק במשמעויותיו הרעיוניות והקיומיות של מושג הספרייה ותציע להגדיר תת-סוגה ספרותית של 'רומן ספרייה'. נתמקד בשני רומנים שהתפרסמו בשלהי המאה העשרים בסמיכות זמנים: 'מישהי צריכה להיות כאן' מאת לאה איני (1995) ו'חיי אהבה' מאת צרויה שלו (1997). זוהי הפעם הראשונה שבה נשים סופרות ניכסו ליצירתן את העיסוק בספרייה בסיפורת העברית. איני ושלֵו מבצעות מהלך חתרני בעיצוב הזיקה שבין גיבורות ספריהן לבין הספרייה. הופעת הספרייה בסיפורת העברית התאפיינה בהגדרה זהותית ביחס לקאנון תרבותי ולהיבטים לאומיים. ביצירותיהן של איני ושל שלֵו מתחולל חידוש, בו הספרייה מאפשרת להן לבחון את זהותן המגדרית ולנסח עצמאות תודעתית ורגשית. גיבורות הרומנים נמצאות במשבר וחוֹוֹת את הספרייה כמרחב גבולי, שמאפשר להן להשיל מעליהן תפקידים מסוימים ולשאול לעצמן זהות מיוחלת. בהיות מרחב הספרייה דיאלקטי, אין בו הבטחה לגאולה; הוא מביא לתיקון או לחורבן, ולעתים – לשניהם גם יחד.

טלי אשר היא מנהלת המרכז הספרותי "טיוטות" במכללת סמינר הקיבוצים. מַרצה ומנחה סדנאות כתיבה ומפגשי קריאה. תלמידת דוקטורט בבית הספר למדעי התרבות באוניברסיטת תל אביב ועמיתת מחקר במכון הרטמן. יוצרת הקלפים הספרותיים "שאלות בסימן קריאה". סִפרהּ "דרושה סבתא" יצא בהוצאת צלטנר.

מתעניינים בבית הספר לאמנויות המילה? למידע והשארת פרטים לחצו כאן
There are no products