בית הספר הוא בית ליוצרים ספרותיים. הלימודים מתקיימים יומיים בשבוע לאורך שנתיים (בימים ראשון ורביעי). הלימודים עוסקים במניפה רחבה של תחומים וז'אנרים: שירה, פרוזה, ספרות ילדים, שירים מושרים, עריכה, תרגום ועוד. בניגוד לסדנאות נקודתיות, הלימודים בבית הספר לאומנויות המילה הם לימודים ב"כיתת אם" – קבוצה קטנה של כותבות וכותבים שיוצאת להרפתקה משותפת.

זה פשוט. האם אתם יכולים לדמיין את החיים שלכם בלי ספרות? בלי קריאת ספרים? בלי כתיבת שירים? בלי לחשוב על הטיות של מילים? אם הספרות היא חלק מהזהות שלכם  – הלימודים בבית הספר נועדו לכם.

 

  • כדי להתקבל לבית הספר עליכם לשלוח תיק עבודות הכולל 15 שירים, 40 עמודי פרוזה, או כל טקסט אחר (מחזה, קטעי ספוקן וורד, תרגום) בהיקף דומה ולצרף קורות חיים. ומה אם אין לי מספיק שירים? שלחו את מה שיש, ובכל מקרה לא פחות מ-10 עמודים. ומה אם אין לי 10 עמודים? חכו קצת, בואו שנה הבאה.

 

כי אין מוסד דומה לנו בארץ. כי אנחנו בית באמת, זו לא סיסמה. כי אנחנו נלהבים להכיר כותבים צעירים. כי אנחנו מלווים את התלמידים שלנו במהלך הלימודים ואחרי הלימודים. כי המורים שמלמדים אצלנו מעולים בתחומם.

משום שזו לא סדנת כתיבה או קורס. זו הצעה להתפתח ככותב/ת ואיש ספרות שאין כמוה בארץ. הלימודים בבית הספר לאמנויות המילה הם בגישה רב תחומית: כל השיעורים הם סמסטריאלים ומאפשרים להתנסות במגוון ז׳אנרים. הגישה הלימודית היא ביטוי לרוח התקופה, בה לעתים קרובות היוצרים נדרשים להיות מיומנים בסוגות ספרותיות שונות. עוד פרטים על התוכנית ממש ממש כאן.

  • נכון, זה לא. אבל בהזדמנות זו רק רצינו לומר שהחוג לתיאטרון באוניברסיטה העברית מכיר ב-14 נ"ז מתוך התוכנית, והמחלקה לתרבות יצירה והפקה במכללת ספיר מכירה ב-30 נ"ז. אנחנו גם מוכרים לצורך פיקדון חיילים משוחררים. וספרות מצוינת נכתבת גם בלי תארים (וגם בלי שמות תואר).

 

בבית הספר לומדים תלמידות ותלמידים בכל הגילאים, מכל המגדרים, בכל הטווח הדתי והלא דתי – כל מי שפו. כל כיתה מונה על פי רוב 15-18.

זו שאלה נפוצה, והדבר הראשון שיש לומר עליה זה שהניסוח קלוקל. בכל מקרה, כבר בראשית השנה השניה ללימודים תתחילו לעבוד על פרויקט הגמר שלכם: כתב יד לספר, כתב עת, תרגום ליצירה שאתם אוהבים, שירים מולחנים, מופע ספרותי וכל חלום אחר שנגלה אליכם באותיות. הכנת פרויקט הגמר מלווה בהנחייה של מורי בית הספר ובקורס "פרויקט גמר" העוסק בכל הצדדים הפרקטיים של מלאכת הגשמת החלומות.

כן, למשל, המשוררת ספיר יונס. בשנה שעברה יצא ספר הביכורים שלה, "אלו אינדיגו", בהוצאת מקום לשירה. הספר זכה בפרס שרת התרבות לכתב יד לספר ביכורים וכן לשבחים ברשימות הביקורת. על חווית הלימודים שלה תוכלו לקרוא כאן: ובואו לשמוע עוד ביום הפתוח הבא שלנו: 27.5.22, בבית מקום לשירה, המערבים 9 ירושלים, בין 10:00 ל-13:00

כן, למשל, קים מידן, שפרסמה בשנה הקודמת את ספר הביכורים שלה "במקדש היחיד הזה, בבשר" בהוצאת מקום לשירה. על הספר זכתה קים בפרס שר התרבות למשוררות בראשית דרכן. ועל הספר כתבה המשוררת ומבקרת שי שניידר אילת "ספר נוטף יופי, כאב ועוצמות פואטיות ייחודיות ולא שכיחות לספר ביכורים." יום פתוח בבית הספר לאמנויות המילה, 27.5.22, בואו לקבל עוד פרטים

בשמחה! הפזמונאית האהובה צרויה להב, מלמדת בבית הספר כתיבת שירים מושרים. כשביקשנו ממנה לספר משהו על טקסט שהיא מלמדת היא שלחה לנו את "לוליטה" – שירה של אתי אנקרי, וכתבה עליו: "לוליטה" המצוין של אתי אנקרי הוא שיר לוחם, אפל ורב רבדי, ועל כן מעניין ומושך. במסווה של תנועת ולס מלודי – המוזיקה – נפתח ומתפתח מונולוג סקסיסטי, מקטין, מסייט, שנאמר ע"י גבר, אבל נכתב, הולחן ומושר ע"י אישה. יותר ויותר מובן לנו, המקשיבים לה, שהדמות הגברית הזאת, המשתלטת והמסרסרת בה, טבועה אצלה בעולמה באופן פתולוגי." בואו ליום הפתוח בבית הספר לאמנויות המילה, 27.5.22, לקבלת פרטים>>

לרשימה המלאה של להב על "לוליטה".

  • בשמחה! סופרת הילדים האהובה רונית חכם מלמדת בבית הספר את הסדנה לספרות ילדים. כשביקשנו ממנה לספר לנו משהו על ספר שהיא מלמדת, היא כתבה כמה מילים על ספרו של רואלד דאל, "העיג": "אני אוהבת ללמד אותו כי הוא מציג נקודת מבט עקרונית בספרות לילדים: נקודת מבט ממנה מתגלה כל מה שלא נראה ברגיל. הדברים יוצאים ממקום מסתורם מלאי קסם ורוויי סוד, קצת מפחידים – כי הלא מוכר תמיד מפחיד, אבל במסגרת המוגנת של הסיפור אפשר להעז לפגוש גם את מה שמערער את הידוע והמאורגן שהמבוגרים כבר סדרו בעזרת כללים, חוקים ושפה".  

  1. בשמחה, כתבו לנו ונפנה אתכםן הלאה. אבל בינתיים, הנה כמה מילים מהסופרת תהילה סולטנה שפר, בוגרת מחזור ב': "בית הספר לאומנויות המילה הוא מקום ייחודי בנוף המקומי, בין סדנאות הכתיבה לחוגי הספרות. לשם לקחתי את עצמי כשרציתי להעמיק בעולמות הכתיבה, ולאתגר את עצמי בתוכנית מחייבת ורצינית. הקורסים השונים והמגוונים העבירו אותי מסע והביאו אותי לבחון שוב ושוב את עצמי ככותבת, עד לזיקוקו של קול אישי." מוזמנים ומוזמנות ליום פתוח: לקבלת עוד פרטים>>